Urząd Gminy Kowale Oleckie

 

Urząd Gminy Kowale Oleckie

19-420 Kowale Oleckie
ul. Kościuszki 44
NIP: 847-10-01-440

tel. (0*87) 523 82 09, 79, 74
fax. (0*87) 523 82 79
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wchodząc na nasze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dowiedz się o nich więcej...

 
Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2015 r. „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”

Jakość spożywanych pokarmów (ich świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. Według statystyk, skutki spożycia niebezpiecznych produktów żywnościowych są przyczyną śmierci 2 milionów ludzi rocznie, w tym również wielu dzieci.

Stale pojawiają się coraz to nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Zmiany w jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, zmiany środowiskowe, nowe pojawiające się patogeny, oporne na środki przeciwdrobnoustrojowe – wszystko to stanowi wyzwanie dla krajowych systemów bezpieczeństwa żywności. Większa mobilność ludzi i rozwój handlu dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo międzynarodowego rozprzestrzeniania się zagrożenia.

Produkcja i obrót żywnością odbywają się coraz bardziej globalnie, tym samym konieczna staje się potrzeba wzmocnienia systemów bezpieczeństwa żywności wewnątrz i pomiędzy krajami. W związku z tym, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, akcentuje potrzebę poprawy systemów bezpieczeństwa żywności „od pola do talerza”.

WHO opracowała 5 kroków do bezpiecznej żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności.

Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

 
Otwarty nabór do Komisji Konkursowej na 2015 rok

Wójt Gminy Kowale Oleckie zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) do zgłaszania swojego reprezentanta do udziału w pracach komisji konkursowych oceniających oferty składane w ramach otwartych konkursów ofert, realizowanych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przez Gminę Kowale Oleckie. Więcej informacji TU.

 
PIĘKNA BO ZDROWA

W dniach 1 - 7 marca 2015 roku na terenie Powiatu Oleckiego realizowana będzie ogólnopolska kampania społeczna pn. „Piękna bo zdrowa”. Organizowana pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatorem akcji jest Fundacja „Kwiat Kobiecości”.

Do profilaktyki przekonywać będą ambasadorki kampanii: aktorki, dziennikarki, Ida Karpińska – która wygrała walkę z chorobą nowotworową.

Wiele kobiet nie robi badań profilaktycznych, bo zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze jak np. rodzina, praca, dom lub odkłada termin badań. Zapewniam, że w dzisiej-szych czasach jest to bardzo błędne myślenie. Badania dają szansę na wykrycie choroby
we wczesnym stadium rozwoju, kiedy pacjentkę można całkowicie wyleczyć lub zatrzymać rozwój choroby. Zdrowa rodzina, to szczęśliwa rodzina! Skutki choroby są dla każdego człowieka niszczące, zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej.

Szczególnie w tych dniach będziemy przekonywać kobiety wieku od 25-59 lat (które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii, finansowanej przez NFZ) do wykonania badania cytologicznego. Na pacjentki zgłaszające się na to badanie do szpitala w Olecku w terminie 9-20 marca 2015 r. czekają zestawy kosmetyków oraz bezpłatne rodzinne zaproszenia na basen.

 

Szczegółowe informacje o kampanii dostępne są na stronach internetowych:

http://zdrowie.powiat.olecko.pl

https://www.youtube.com/watch?v=AF9k_EVM1UQ

http://www.kwiatkobiecosci.pl/News/view/news/id/423/news_id/721 .

 
Ogłasza się otwarty konkurs ofert na dofinansowanie realizacji zadań publicznych w 2015 roku przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych, w zakresie:
  1. Zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – wspieranie wszechstronnego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego poprzez popularyzowanie sportu i rekreacji ruchowej, organizacja zawodów, rozgrywek, spartakiad, turniejów i rajdów sportowych w Gminie Kowale Oleckie oraz udział w nich na terenie innych gmin – kwota dotacji  15 000,00zł;
  2. Zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – stałych i tradycyjnych, w tym koncertów, występów artystycznych, spektakli, konkursów, wystaw, publikacji promujących gminę Kowale Oleckie w kraju i za granicą – kwota dotacji  6 000,00zł;
  3. Zadania w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych – działania integracyjne poprzez organizację festynów, spotkań i wycieczek integracyjnych – kwota dotacji  2 000,00zł;
  4. Działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – kwota dotacji  2 000,00zł;
Kowale Oleckie, dnia 06.03.2015 r.
 
Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test –

akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum
ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. Z myślą
o tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało elektroniczną pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie. Wystarczy jedynie wpisać życzenia i adresata w edytowalną wersję kartki, a następnie dołączyć ją do wiadomości
e-mail. Kartkę walentynkową można pobrać ze strony www.aids.gov.pl.

Wierzymy, że wspólnie uda nam się skutecznie zachęcać do testowania i tym samym promować prozdrowotne zachowania.

Projekt graficzny i hasło powstały w wyniku konkursu zorganizowanego dla uczniów szkół ponadpodstawowych przez Krajowe Centrum ds. AIDS w 2013 r. Autorką grafiki jest Ida Kwaśnica, a pomysłodawcą hasła zachęcającego do wykonania testu – Kacper Lasota.

Dodatkowych informacji w tej sprawie udzielają:

Iwona Gąsior, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 22 331 77 82

 

Anna Kaczmarek, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 22 331 77 81


 
Konkurs "Pamiątka regionu Warmii i Mazur"

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie Pamiątka regionu Warmii i Mazur.

Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki turystycznej stuzącej promocji regionu.

Praca ma nawiązywac do charakterystyki regionu a także jego dziedzictwa kulturowego.

Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody w wysokości:

I Nagroda - 3000 zł

II Nagroda-2000 zł

III Nagroda- 1000 zł

Ostateczny termin składania prac upływa 30 czerwca 2015.

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową znajdują się na stronie www.warmia.mazurv.plzakładce Turystyka i Promocja.

 

 
„Multimedialny Przewodnik po Gminie Kowale Oleckie"

Gmina Kowale Oleckie

zaprasza do bezpłatnego udziału w szkoleniu

które odbędzie się w dniu 11 luty 2015 r. w godz. 13-17 (z przerwami na kawę)

w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich ul. Kościuszki 46

„Multimedialny Przewodnik po Gminie Kowale Oleckie"

Tematyka szkolenia:

Ø prezentacja Multimedialnego Przewodnika po Gminie Kowale Oleckie, nauka korzystania z niego i wykorzystania do promocji gminy,

Ø zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej,

Ø pozyskiwanie funduszy zewnętrznych (dofinansowań unijnych),

Ø ekologia i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Podczas szkolenia istnieje możliwość zadawania pytań oraz omówienie przez wykładowcę wskazanego zagadnienia.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o zgłaszanie się do pracownika Kafejki Internetowej GCK lub kontakt telefoniczny pod nr: 87-523-82-21,

bądź e–mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W zgłoszeniu mailowym proszę podać: imię i nazwisko oraz nr telefonu.

Szkolenie odbywa się w ramach projektu pt. "Wzrost atrakcyjności obszaru Gminy Kowale Oleckie oraz LGD, dzięki optymalnemu wykorzystaniu potencjału turystycznego i społeczno-gospodarczego poprzez utworzenie interdyscyplinarnej platformy informacyjnej w postaci Multimedialnego Przewodnika."

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2007-2013 Osi 4 LEADER.

Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 9